Placeholder

Jaké jsou možnosti zaměření výcviku retrievrů

Samotní retrievři jsou plemena psů, která byla vyšlechtěna s ohledem na svou schopnost pracovat v různých úkolech, ať už jde o lovecký výcvik, záchranářský výcvik nebo soutěže typu working testy. Každý z těchto druhů zaměření poskytuje psům možnost uplatnit své přirozené schopnosti a dovednosti. Zde je krátký popis ke každému z těchto typů výcviku:

Lovecký výcvik:
Lovecký výcvik je pravděpodobně nejtradičnějším zaměřením pro retrievry. Tyto psy byly původně chovány pro práci při lovu, především pro práci s vodní zvěří. Lovecký výcvik se zaměřuje na rozvoj dovedností jako je apport (donášení), hledání a následování stopy, spolupráce se střelcem a obecně poslušnost. Psi jsou učeni vracet se zpět ke střelci s ulovenou zvěří nebo jinými objekty.

Working testy:
Working testy jsou soutěže navržené tak, aby testovaly dovednosti retrievrů při práci v poli, aniž by šlo o skutečný lovecký výcvik. Psi jsou testováni na různých úkolech, jako je hledání, apportování, poslušnost a spolupráce s ovládajícím. Working testy jsou v podstatě simulovaný lovecký výcvik, který umožňuje majitelům retrievrů zapojit své psy do soutěží a ukázat jejich schopnosti.

Záchranářský výcvik:
Retrievři mají skvělé vlastnosti pro záchranářský výcvik, zejména díky své inteligenci, obratnosti a schopnosti spolupracovat s lidmi. V záchranářském výcviku mohou retrievři být naučeni hledat pohřešované osoby, detekovat ztracené objekty nebo dokonce pomoct při záchranných operacích vodních zvířat.

Agility a sportovní aktivity:
Retrievři jsou také vynikající v agility a různých sportovních aktivitách pro psy. V agility závodech záleží na rychlosti, obratnosti a poslušnosti psa při překonávání různých překážek na dráze. Dalšími sporty vhodnými pro retrievery jsou obedience (poslušnost), flyball (házení míčků) a canicross (běh s psem).


Díky své přátelské povaze a snaze spolupracovat s lidmi jsou retrievři také vhodní pro terapeutickou a asistenční práci. Mohou být cvičeni k práci jako terapeutičtí psi ve zdravotnických zařízeních nebo jako asistenční psi pro lidi s různými druhy postižení.

Každý z těchto druhů výcviku nabízí retrievrům možnost využít svých přirozených schopností a zároveň posílit vazbu mezi psem a jeho majitelem. Výběr zaměření by měl záviset na zájmech majitele a schopnostech psa, a také na tom, co přináší největší radost a uspokojení oběma stranám.