Placeholder

Proč si pořídit zlatého retrívra s PP

Na toto téma toho bylo napsáno mnohé, prakticky na každé webové stránce kvalitní chovatelské stanice najdete nějaký článek na toto téma. A protože opakování je matka moudrosti i my přinášíme článek na toto téma.


Proč se vyplatí investovat do zlatého retrívra s průkazem původu. Z několika důležitých důvodů.

V první řadě máte jistotu, že štěně je opravdu zlatý retrívr, to znamená, že došlo ke krytí chovných jedinců, na základě vystavených krycích listů příslušným klubem (u nás buď Retriever klub nebo KCHLS) 
Aby se zlatý retrívr stal, chovným psem či fenou, musí splnit několik podmínek. V prvé řadě musí splnit zkoušky OVVR (Ověření vlohových vlastností retrívra), při kterých se ověří, že pes má vlastnosti, vlohy a typickou přátelskou povahu retrívra., pro které bylo toto plemeno vyšlechtěno. Dále pak musí být posouzen minimálně na dvou výstavách, z což jedna musí být klubová a druhá minimálně národní. Na výstavách se posuzuje exteriér psa, zda odpovídá mezinárodnímu standardu. A poslední podmínkou je posouzení rentgenu kyčelních kloubů (DKK). 

Druhým důvodem pro psa s PP, je jeho zdraví. Dobrý chovatel kříží, takové jedince, aby štěňata byla co nejméně zatížena dědičnými chorobami. Což je u retrívra hlavně dysplazie kyčelního kloubu. Dále mnozí chovatelé zkoumají nad rámec povinných testů (DKK) další typy dědičných chorob, jako je dysplazie loketního kloubu (DKL), osteochondróza (OCD), dědičné oční vady, ichtyoza a další.

Třetím důvodem je, že krytí prochází schvalovacím procesem, proto nemůže dojít ke křížení příbuzných jedinců. Příbuznost se zkoumá až do 12. generace. Kde je podmínka, že v 10. generaci smí být COI (koeficient inbreedingu) max 7.99%. 

A co se Vám může stát, když si pořídíte psa na inzerát tohoto typu: “Prodám čistokrevné štěně bez PP po rodičích s PP“. I kdyby nakrásně, oba rodiče byli opravdu s PP, tak nesplňují výše popsané podmínky chovu, protože kdyby je splňovali, tak není důvod proč psa neuchovnit. Nikde nemáte zaručeno, že pes není agresivní (takový by se do chovu nedostal), že nemá genetickou vadu či jiný problém. Neřkuli, že se může jednat o spojení prapratety s prasynovcem a co hůř babičky s vnukem. A ani nemáte jistotu, že uvidíte pravého otce a matku.

A úplně nejhorší na koupi štěněte bez papírů je, že nevíte, zda ho náhodou nekupujete z nějaké množírny psů. Mnoho lidí si myslí, že když si vezme štěně z množírny, že ho zachrání, ale tím zvedá odbyt množírny a jejich feny jsou přetěžovány až k smrti. 
Pes bez papírů Vám, může celý jeho život dělat radost, ale spíše je velká pravděpodobnost, že časem přijdou zdravotní problémy a ono takové léčení kloubových onemocnění přijde na desetitisíce korun, oproti několika tisíců připlacených za papírové štěně.