Placeholder

Barfovat ano nebo ne?

Z našeho pohledu rozhodně ano. A proč z našeho pohledu, protože obsahem těchto řádků je náš laický a subjektivní názor na barfování.

Co to tedy ten B.A.R.F. je? Zjednodušeně řečeno krmení syrovým masem, což je pro psa přirozená potrava. Pro přesnější definici jsme si dovolili využít citaci z Wikipedie.


Zde citace z wiki
Barfování (zkráceně barf) je způsob výživy pro domácí zvířata, který spočívá v myšlence se co nejblíže přiblížit přirozené stravě daného zvířete, kdyby žilo divoce v přírodě. Nejčastěji se toto téma spojuje s krmením domácích psů a koček a pod pojmem se tedy skrývá fakt, že majitel svého domácího mazlíčka krmí hlavně syrovou svalovinou, vnitřnostmi i kostmi, které se doplňují o přílohy.

Co potřebujete k barfování?

No v první řadě mrazák, dobrého dodavatele masa a trochu více času než zabere nasypání odměrky granulí do misky.

Ke krmení se využívá prakticky veškeré druhy masa, vnitřností, kostí a také určitý podíl zeleniny či ovoce. Dále se ke krmení používají různé mléčné výrobky (tvaroh, syrovátka) či vejce. Krmná dávka se pak doplňuje o různé potravinové doplňky jako je třeba kolagen, pangamin, mořská řasa atp.  
Krmná dávka se určuje jako procentuální podíl ideální váhy psa, kde u dospělého to činí 2-3% a u štěněte 5-6%. Podíl masa, kostí a příloh se upravuje podle výkonosti psa (čím vetší výkon, tím větší podíl masa) a věku. 


Zde je ke stažení excelovská tabulka pro výpočet krmných dávek. 

Poznámky k tabulce: 

  1. Do tabulky je nutné doplnit ideální váhu psa, procentuální podíl ideální váhy 
  2. Procentuální podíly masa, kostí a příloh. 
  3. V tabulce jsou dvě varianty pro výpočet příloh, zvolte variantu bez nebo s obilnými přílohami (např. ovesné vločky, rýže, kroupy).


Dodavatelé masa

Dnes je na trhu několik firem, které se specializují na dodávky masa pro Barf. (Ono nakupovat masu u řezníka by vyšlo dost draho :).)

My využíváme e-shop www,dopsimisky.cz. Vyhovuje nám jednak rozsahem sortimentu, cenou i termíny závozu.

Jak to děláme my?

Maso objednáváme, tak jednou za měsíc, měsíc a půl. Když nám maso přivezou, tak si ho rozděláme do denních krmných dávek, tj. aby v balíčku byl daný poměr masa, vnitřností a kostí (dost u toho mrznou ruce:). ) a dáme do mrazáku. Pozn.: dodavatelé masa mají v sortimentu, jak samotné maso, tak i různé směsi například drůbeží ořez s kostí či hovězí s vnitřnostmi atp.

Zde bychom rádi upozornili na jeden důležitý druh vnitřností a to jsou neprané dršťky. Svojí omamnou „vůní“ jsou pro psi neodolatelným lákadlem, a přízně působí na střevní mikroflóru a mají probiotické účinky. Mohou částečně nahradit zeleninu, protože obsahují natrávené zbytky rostlin.

Balíček s krmnou dávkou je třeba vyndat z mrazáku dost s předstihem, kilový balíček masa rozmrzá více jak 12 hodin. Pak už stačí dát do misky určené množství masa doplnit strouhanou či krájenou zeleninou, případně nějakým tím doplňkem a šup s tím na podlahu před psa. 

Jak řešit stravování mimo domov?

My během vícedenních akcí či dovolených dáváme psům granule, a aby nebyl problém s tím, že psi na granule nejsou zvyklí, tak jim 1 – 2x týdně místo masa dáme granule. V současné době krmíme granulemi značky N&D.

A na kolik to přijde?

Co se týče finanční otázky, tak můžeme konstatovat, že krmení barfem vychází přibližně stejně draho jako krmení superprémiovými granulemi.  

Co rozhodně nepatří do misky

Zde se velmi různí názory co je pro psy škodlivé či dokonce jedovaté. Ale jsou potraviny, které jsou pro psi nevhodné. Například: kakao (čokoláda), avokádo, rozinky a hroznové víno (pecky jsou jedovaté), cibule.


Viditelné rozdíly mezi barfem a granulemi:

  • Čistší zuby - minimální tvorba zubního kamene, čisté a zdravé zuby, svěží dech
  • Vyšší energie
  • Zdravější pokožka a srst - kožní problémy často zmizí nebo se minimalizují, lesklá, hustá a zdravá srst
  • Imunita: normalizuje a posiluje imunitní systém, zlepšené trávení, vstřebávání živin
  • Jednoduší správa hmotnosti
  • Lepší kvalita života
  • Stolice: menší objem a minimální zápach je známkou dobrého trávení

Pro začínající barfisty doporučujeme knihu od Kateřiny Novosádlové BARF Krmení psa přirozenou stravou (ISBN 978-80-7428-062-7)